EOZINOFILNI EZOFAGITIS

U prethodnom tekstu bloga pomenuo sam bolest, takozvani EOZINOFILNI EZOFAGITIS, i obećao da ću nešto više o tome napisati.

Eozinofilni ezofagitis već u samom nazivu implicira suštinu bolesti. Kao novi entitet u medicini, javio se početkom devedesetih godina prošlog veka, tj. pre oko 30 godina. Kao što ime kaže, to je bolest jednjaka (ezofagusa) zasnovana na imunološkim poremećajima, s dominacijom i glavnom ulogom eozinofila (jedne vrste belih krvnih zrnaca).

Iako sam u članku o plastici pomenuo istu kao mogući uzročnik bolesti, to još nije sasvim dokazano. Zvanično se bolest povezuje s alergenima iz hrane, pre svega mlekom i mlečnim proizvodima, te pšenicom (glutenom). Međutim, ulogu mogu imati i drugi jaki alergeni, poput kikirikija, jaja, ribe s morskim plodovima i soje.

Bolest se može pojaviti u bilo kom periodu života, ali je sada nešto češća kod dece. Klinički se ispoljava otežanim gutanjem, učestalim do upornim povraćanjem, bolovima u stomaku i grudima, lošim napredovanjem i odbijanjem hrane, uz pijenje dosta vode tokom obroka, loše snove, a najteži oblik je tzv. impakcija hrane, tj. zaglavljivanje hrane u jednjaku, što može imati dramatične posledice. Bolest se može ispoljiti u različitim oblicima i težinama, pa se često ne posumnja na ovu vrstu bolesti, zbog čega dolazi do kašnjenja u postavljanju dijagnoze.

Dijagnoza se postavlja isključivo ezofagoskopijom, uzimanjem biopsije i histopatološkim ispitivanjem.

Lečenje je moguće i neophodno jer nelečenjem nastaju ožiljci i fibroze, koje su opasne za funkcionisanje digestivnog trakta i ishranu pacijenta.

S obzirom na imunološko-alergološki aspekt uzročnika bolesti, lečenje se sprovodi prvo eliminacionom dijetom, zatim primenom lokalnih kortikosteroida (pumpicama budesonida – Pulmikorta), a potom i inhibitorima protonske pumpe, kao što je, na primer, Nolpaza.

Najsavremenija terapija, rezervisana za najteže slučajeve, je tzv. BIOLOŠKA TERAPIJA sa Dupilumabom. Biološki agensi su monoklonska antitela, a ovaj konkretno deluje na prozapaljenske medijatore interleukina 4 i 13, suprimirajući Th2 ćelijski (alergijski) odgovor.

Savet roditeljima je da posmatraju svoju decu i ukućane tokom obroka. Ako primete nepravilnosti u dužem periodu, treba da se obrate nadležnom pedijatru ili lekaru opšte prakse.

dr Goran Pavlović, Vaš pedijatar

Comments are disabled.