Prethodna godina obeležena pandemijom, ograničenim kretanjem , smanjenjem socijalnih kontakata- vratila nas je s prirodi. Livade, šume, reke, jezera, planine mesta su gde smo se ponovo osećali spokojno i slobodno. Ti trenitci bili su blagorodni za naše pihičko i fizičko zdrvlje. Ono što svakako ne smemo zaboraviti jeste da u tim trenutcima zaštitimo našu kožu. Sunčevi zraci su neophodni za život i prirodnu sintezu vit D (15 min dnevno), ali svakako treba naći meru i zaštititi se od prekomeronog izlaganja suncu i posledica koje ono donosi. Zapamtimo da se na svim delovima tela izloženim suncu vide znaci fotostarenja (fleke, bore, hrapava koža, prošireni kapilari, gubitak čvrstine i elastičnosti kože…), pojavljuju se brojne benigne promene, raste rizik od nastanka i malignih tumora kože.
Tokom sunčanih pa i oblačnih dana (oblaci propuštaju i do 80% UV zraka) potrebno je koristiti zaštitu od sunca.
Za sve odlaske u prirodu preporučljivo je:
- Imati fizičku zaštitu od sunca – šešir, kačket, naočare za sunce, odeću laganih materjala, ali gustog tkanja sa dugačkim rukavima i nogavicama. Crna boja daje veću zaštitu od odeće bele boje. Zaštita se smanjuje sa vlažnošću odeće.
- Na otvorne delove kože nanositi preparate za UV zaštitom. Preparati širokog spektra UVB (UVB odgovorni za opekotine) i UVA zaštite (UVA odgovoran za aginig-starenje kože). Potrebno je da preparat bude prilagođen tipu kože ( akne, masna kože, rozacea, osetljiva koža, fotoosetljiva koža, hiperpigmentacije…) Postoje različite teksture (krema, emulzija, fluid, gel, ulje…) Korisnici radije ponavljaju nanošenje proizvoda čija im se tekstura dopada, prilagodite UV zaštitu sebi
- Nanositi zaštitno sredstvo neposredno pre izlaganja. Namažite uši, zadnji deo vrata i stopala.
- Izbegavati izlaganje suncu vreme kad je sunce najače- 11-17h.
- Nanositi dovoljnu količinu preparata. Ponavljajti nanošenje svaka 2 h ili nakon izlaska iz vode ili intenzivnog znojenja.
Uživajte u prirodi i brinite o sebi i svojim najmilijima.
dr Lana Ćirković, Vaš dermatovenerolog